Nasi ratownicy!

Nasi ratownicy!W dniu 05.06.2016 roku uczniowie z klas 5b oraz 6: Natalia Jacyno, Aleksandra Łagudza, Tomasz Słapiński, Wojciech Matuszyński i Witold Trąbka wzięli udział w finale konkursu Ratowniczek - Zawody z pierwszej pomocy dla dzieci.

Zdobyli I miejsce!

Gratulujemy!

Zawody składały się z dwóch części: teoretycznej (test), która wyłoniła zawodników uczestniczących w drugiej części - praktycznej. Zawody praktyczne były prawdziwym wyzwaniem dla zawodników. Na przygotowanych stacjach zadaniowych dzieci zmierzyły się z sytuacjami, które mogą spotkać w życiu codziennym: żywi pozoranci, realne sytuacje, prawdziwe rekwizyty.

Nasi uczniowie zmierzyli się z niesieniem pomocy w różnych przypadkach:

- wypadek rowerowy

- uraz głowy i złamanie otwarte

- zatrzymanie akcji serca

- napad drgawkowy

- rozległe poparzenie

- pomoc przy zamknięciu złamanym

Sceny były przygotowane bardzo realistycznie. Zawodnicy mieli do dyspozycji profesjonalne środki opatrunkowe, jak również ochrony własnej. Wykorzystywali w swoich działaniach przenośny defibrylator AED.

Uczniów do konkursu przygotowywali Pan Marcin Mróz oraz Paweł Sokal.

Pamiętajmy! Udzielanie pierwszej pomocy nie jest zarezerwowane dla ratowników medycznych i lekarzy. Już samo wezwanie pomocy przez przypadkowego świadka może zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby pomóc. Przede wszystkim potrzeba chęci, dobrej woli i odwagi cywilnej.

Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!Nasi ratownicy!