test

Kliknij tutajżeby zobaczyć

test

Kliknij tutajżeby zobaczyć

co slychac

Statystyka odwiedzin

775917
DzisiajDzisiaj24
WczorajWczoraj39
Ten TydzieńTen Tydzień229
Ten miesiącTen miesiąc314
WszystkieWszystkie775917

Współpracujemy

Swim Test Kordian Lach :: Nauka Pływania Kraków

 

 


 

 

SLERS

 

 


 

Klub Szkół UNICEF

Biblioteczne Biuro Detektywistyczne 4b

Zagadka kryminalna na Prądniku...

Biblioteczne Biuro Detektywistyczne 4b

Piękna majowa noc. Park Zaczarowanej Dorożki w świetle latarni wygląda, jak natchnienie artysty. Fontanna śpi. Delikatnie szumią drzewa. Wszyscy już dawno w swoich domach. Cisza. Parę minut po dwudziestej drugiej, gdy nagle w ten malowniczy spokój wkradły się podekscytowane głosy dzieci, ruchliwe światła latarek.

„Jest!” „Mamy ją!” „Następna! Znaleźliśmy koleją wskazówkę!”

W dziupli jednego z drzew znaleziono pergaminową kopertę. Trzęsące się z przejęcia palce złamały lakową pieczęć. W świetle latarki można przeczytać niewyraźny tekst:

 

Kolejny most stoi na drodze,

nad nim wierzba pochyla ramiona,

skręć za nim w prawo, wzdłuż rzeki podejdź

i twoja droga odnaleziona.

A gdzie się kończy ta mała rzeka,

tam ślad pod krzakiem przy siatce czeka.

 

Właśnie w taki sposób detektywi z 4b, z Bibliotecznego Biura Detektywistycznego podążali przez osiedle, aż do miejsca, gdzie według znalezionej w bibliotece mapy, ukryty został skarb. Przez kogo? Kiedy i jak powstała mapa? Komu tak bardzo zależało na tajemnicy, że sekretny list z instrukcją ukrył za obrazem w dziale dla dzieci? Co otwiera odnaleziony za regałami klucz? Poszlaki jasno sugerowały postać bibliotekarza. Natomiast Franciszek Biblioszyński nie żyje. Policja zgodziła się udostępnić miejsce zdarzenia na parę godzin młodym detektywom, zostawiając do dyspozycji akta sprawy, zabezpieczone ślady i dowody rzeczowe, zdjęcia oraz świadka, który przybył w feralną noc do biblioteki...

A to tylko niektóre ze zdarzeń oraz zadań, jakie stanęły przed 4b, która przybyła wieczorem 6 maja do filii nr 19 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem pod nazwą: Biblioteczne Biuro Detektywistyczne – edycja trzecia. Trudno powiedzieć, kto był bardziej podekscytowany całym przedsięwzięciem – dzieci z czwartej klasy, dla których dedykowana była ta impreza, odprowadzający ich rodzice, obładowani śpiworami i plecakami, czy organizatorzy czyli zespół pięciu bibliotekarek czy może nauczyciele, którzy aktywnie wzięli udział w całym przedsięwzięciu.

Udało się stworzyć atmosferę napięcia i tajemnicy, a nasi detektywi swoją pomysłowością zaskoczyli wszystkich. Nie tylko rozwiązali zagadkę kryminalną, nauczyli się zdejmować odciski palców, ale też odczytywali sekretne informacje zapisane niewidzialnym sokiem z cytryny i aktywnie uczestniczyli w przesłuchaniu podejrzanej.

Wszyscy też zgodnie odetchnęli z ulgą, kiedy patolog za pośrednictwem pani komisarz, przekazał nam telefonicznie informację, o przyczynie zgonu bibliotekarza. Okazał się nią zawał serca na skutek mocnych przeżyć, a nie sugerowane przez dzieci zabójstwo.

Przygotowanie do spania (rozłożenie karimat i śpiworów), zadbanie o higienę wieczorną, wreszcie nocne rozmowy przed snem, pomału wyciszyły buzujące w nas wszystkich emocje.

Mamy nadzieję, iż ci, którzy zdali w bibliotece egzamin na detektywów, poświadczając odbiór legitymacji detektywistycznych swoim podpisem, a gotowość do pełnienia tej funkcji przysięgą i odciskiem kciuka, zachowają w pamięci tą noc tak długo, jak brzmieć w ich sercach będzie treść Sekretnego Pergaminu:

 

My dwaj na tym świecie, albo też my dwoje,

na zawsze wiecznie ze sobą jesteśmy złączeni.

Czytelniku nieznany. Który słowa moje,

w przeżycia swoje na zawsze przemienisz...”

 

Detektywi z Bibliotecznego Biura Detektywistycznego zobowiązali się do chronienia tej prawdy i ukryli wykopany Pergamin ponownie – gdzie? A tego już zdradzić nie mogę...

 

Katarzyna Pajda

kierowniki Filii nr 19

Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Biblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4bBiblioteczne Biuro Detektywistyczne 4b

Zespół Szkół Społecznych NR 7 STO